ترجمه مقاله چگونه جلوی حس نا امیدی را بگیریم؟

شروع موضوع توسط maryam_eco2003 ‏23/9/16 در انجمن روانشناسی

1. maryam_eco2003
    مدیر مسئول
    پشتیبانی و فنــی تیم ترجمه اختصاصی آفتابگردان

امتیاز دستاورد:
    98
    شغل:
    معلم
    چگونه جلوی حس نا امیدی را بگیریم؟

دوست عزیز، برای استفاده از تمامی مطالب مجله لطفا از طریق این لینک ثبت نام کنید.

دوست عزیز، برای استفاده از تمامی مطالب مجله لطفا از طریق این لینک ثبت نام کنید.

هیچ دو مسیر مشترکی به این حس وجود ندارد؛ همه ی ما چیزی به اسم نا امیدی را تجربه کرده ایم، از خودمان، دیگران، رویدادها، آب و هوا، کار و هرآنچه بشود فکرش را بکنیم.

خب، سؤال من این است: چرا؟

سؤال بسیار ساده ای به نظر می رسد! چرا نا امید می شویم؟ چون آدمها و موقعیتها مأیوسمان می کنند؟ خب، می دانم گاهی اینطور احساس می شود، ولی این دلیل نا امیدی ما نیست.
    در واقع، احساس نا امیدی ربطی به آدمهای دیگر، مکان ها، یا موقعیتها ندارد. واقعیت این است که ریشه اصلی نا امید شدن، منابع خارجی نیست، حتی اگر ما اینطور حس کنیم.

تمام نا امیدی از یک منبع ناشی می شود

می توانید حدس بزنید این منبع کجاست؟ یک راهنمایی می کنم، درونی ست. درست است، وقتی احساس نا امیدی می کنیم، خودمان منبع واقعی آن احساسات هستیم. خب، می دانم دارید به چه فکر می کنید...
    اگر وقتی در تعطیلات هستم، هوا بد شود، به من چه ربطی دارد؟ یا اگر ماشین جدیدی که خریدم، ایراد داشته باشد، چطور می شود گفت منبع داخلی دارد؟ آب و هوا که تحت کنترل من نیست و من نیز سازنده ماشین نیستم، پس چطور مسئول نا امیدی ناشی از آن هستم؟
    برای پاسخ به این سؤالات، باید ابتدا مشخص کنیم که نا امیدی دقیقاً از چیست. آیا آب و هواست؟ ماشین است؟ شخص یا مکان یا موقعیت و چیز خاصی است؟ نه، هیچکدام از آنها نیست.

خب، پس چیست؟

همانطور که می دانید، یک حس است! حال، احساسات از کجا می آیند؟ داخلی هستند، درست است؟ یک سری از احساسات، بازخورد آن چیزی هستند که ما خلق می کنیم. در مورد حس نا امیدی، این پاسخ احساس ما به برخی انتظارات است. درست است، انتظارات دلیل احساس نا امیدی ما هستند.
    ما وقتی نا امید می شویم که اوضاع طبق انتظاراتمان پیش نمی رود. ما به هاوایی نمی رویم که زیر باران حمام آفتاب بگیریم، همچنین دهها هزار دلار خرج ماشین جدید نمی کنیم که مشکلات مکانیکی داشته باشیم. ما آماده ایم که انتظاراتمان را به تقریباً همه چیز در زندگی بچسبانیم و همین یعنی احتمال خیلی زیادی وجود دارد که در آخر نا امید شویم.

نقش انتظارات

اینکه برای نا امید نشدن، انتظارات خود را رها کنیم، در واقع شدنی نیست. بیشتر شوق و ذوق و هیجان ما در زندگی از انتظارات پر شورمان ناشی می شود. ما زمانی در پی چیزی می رویم که انتظار یک نتیجه مطلوب از آن داشته باشیم. درواقع، اغلب اوقات، درصد زیادی از تجربه ی لذت ما را همین هیجانات می سازند.
    این انتظارات می توانند به گونه دیگری نیز عمل کنند. وقتی انتظار یک نتیجه دردناک را داریم، نمی شود اسمش را هیجان گذاشت، می شود؟ نه، به آن اضطراب می گوییم. در حالت انتظارات منفی (اضطراب)، وقتی اوضاع آنطور که انتظار نداشتیم، پیش نمی رود، خوشحال می شویم. به جای نا امید شدن، خیالمان راحت می شود.

پس چطور از احساس نا امیدی دوری کنیم؟

واقعاً سؤال خوبی ست. تطابق ها و سازگاری های زیادی هست که می تواند بدون از بین بردن شوق ما، باعث کاهش احساس نا امیدی مان شوند. سه مورد آن به قرار زیر است:
    1- پارامترهای بیشتری را بپذیرید. هرچه انتظاراتمان به خاطر پارامترهای محدودکننده ی بیشتری از بین برود، احتمال بسیار بالاتری دارد که عاقبت نا امید شویم. مثلاً اگر در زمستان به هاوایی می روید، باید این واقعیت را بپذیرید که احتمالاً روزهای بارانی خواهید داشت. برای فعالیتهایی برنامه ریزی کنید که آن روزها را بتوانید بدون رفتن کنار ساحل پوشش دهید. به عبارت دیگر، اگر لازمه ی داشتن اوقاتی خوش این است که هر روز درجه حرارت هوا چیزی بین 78 الی 83 درجه با آسمانی بدون ابر باشد، منجر به نا امیدی می شود. بنابراین، منعطف کردن انتظاراتتان، اندکی احتمال نا امید شدنتان را کم می کند.

2- در لحظه زندگی کنید. اگر زندگی را به شکل یک ماجراجویی نگاه کنید، می توانید از بیشترین تنوع انتظارات لذت ببرید. اینطوری همیشه انتظار خطر دارید، ولی آن را در بسته ای از قبل تعیین شده قرار نداده اید. در عوض، خودتان را برای هر چیزی که آن بین اتفاق بیفتد، آزاد گذاشته اید و ذوق شما برقرار می ماند. زندگی همیشه یک تجربه است، آن را گرامی بدارید تا از این سفر لذت ببرید.
    3- برای یادگیری ارزش قائل شوید. درسهای با ارزشی در هر تجربه وجود دارد. نظرتان در مورد این درسهای زندگی چیست؟ راستش را بخواهید، برخی از عمیق ترین آموخته های ما از وضعیتهایی است که آنطور که می خواستیم، نشده است. اگر یادگیری و رشد برای ما بالاترین اولویت را داشته باشند، دلایلی خواهیم یافت که طیف وسیعی از انتظارات و اتفاقات را پیش بینی کنیم.

تمامش به خاطر طرز برخورد است!

در بلند مدت اساساً بستگی به ما دارد که تصمیم بگیریم که بر هر تجربه ای، چه ارزشی بگذاریم. اگر دنبال دلایلی برای نا امید شدن بگردیم، همان نصیبمان می شود. همه چیز همیشه آنطور که ما می خواهیم، از آب در نمی آید، این حقیقتی است که همه ی ما با آن زندگی می کنیم. مشتاق ماندن، انتظارات پر شور زندگی را جالب و هیجان انگیز می کند. بهترین دفاع در برابر ابر تاریک نا امیدی، این است که یاد بگیریم از سفر لذت ببریم.

مترجم: maryam_eco2003
    * لطفاً این مطلب را با نام مترجم و لینک مقاله در انجمن آفتابگردان منتشر کنید. *
    ترجمه ای از مقاله "How to Stop Feeling Disappointed"، از سایت "advancedlifeskills"

• با تشکر با تشکر x 3
    • درجه 1 درجه 1 x 3
    • مفید مفید x 2
    • آگاهی بخش آگاهی بخش x 1
    بارگذاری...
XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.