1. برای استفاده از همه امکانات مجله، حتماً عضو شوید!
    بستن اطلاعیه

ترجمه مقاله چگونه در اوقات فراغت خود یك مدل اقتصادی بسازید

شروع موضوع توسط maryam_eco2003 ‏27/8/15 در انجمن مقالات و بحث ها

1. maryam_eco2003
    مدیر مسئول
    پشتیبانی و فنــی تیم ترجمه اختصاصی آفتابگردان

امتیاز دستاورد:
    98
    چگونه در اوقات فراغت خود یك مدل

دوست عزیز، برای استفاده از تمامی مطالب مجله لطفا از طریق این لینک ثبت نام کنید.

بسازید

نویسنده: هال واریان (نسخه 2009)
    برگردان: مریم سلیمانی موحد

كه طراحی كردم، حالت ایده‌آلی از واقعیت است. ولی احتمالاً تماس كافی با واقعیت لازم است تا این تعریف را مفید كند و امیدوارم این مورد برای مدل‌های

خودم هم صحیح باشد.

1- گرفتن ایده
    اولین مرحله، گرفتن ایده است كه در كل كار سختی نیست. تنها رمز و راز این مرحله، گرفتن یك ایده‌ی خوب است. راه انجام این كار هم روبرو شدن با ایده‌های بسیار بسیار زیاد و جدا كردن ایده‌هایی كه خوب نیستند، از میان آن‌ها می‌باشد.
    2- آیا ایده‌ی شما ارزشی را دنبال می‌كند؟
    حال فرض كنیم (كلمه مورد علاقه‌ی اقتصاددانان) كه شما یك ایده دارید. چگونه می‌فهمید كه این ایده خوب است؟ اولین آزمون این است كه سعی كنید ایده‌تان را به طریقی بیان كنید كه یك غیر اقتصاددان بتواند بفهمد. اگر نتوانستید این كار را بكنید، احتمالاً ایده‌ی خیلی خوبی نیست. اگر بتوانید آن را به شیوه‌ای بیان كنید كه یك غیراقتصاددان بتواند درك كند، باز هم ممكن هست كه ایده‌ی ناچیزی باشد، ولی اقلاً می‌توان به آن امیدوار بود.
    3- خیلی زود به دنبال ادبیات موضوع نروید.
    اولین كاری كه اكثر دانشجویان كارشناسی ارشد انجام می‌دهند، این است كه به ادبیات موضوع هجوم می‌آورند كه ببینند آیا كس دیگری در حال حاضر چنین ایده‌ای دارد یا خیر. به هرحال نظر من این است كه قبل از نگاه كردن به ادبیات موضوع اندكی صبر كنید. البته بالاخره كه شما به ادبیات موضوع مروری خواهید داشت، ولی من فكر می‌كنم اگر شما قبل از جستجوی اصولی در ادبیات موضوع، بر روی ایده‌تان چند هفته‌ای بیشتر كار كنید، بهتر عمل خواهید كرد. دلایل بسیاری برای تأخیر وجود دارد.
    4- ساختن مدل
    اكنون از قسمت ادبیات موضوع می‌گذریم و سعی می‌كنیم به مدل‌سازی بپردازیم. خوشبختانه، تمام مدل‌های

تقریباً شبیه هم هستند. در تمام آن‌ها تعدادی بنگاه

وجود دارند كه برای رسیدن به اهداف خود دست به انتخاب می‌زنند. این انتخاب‌ها باید قیود متعددی را برآورده كنند، بنابراین چیزهایی تعدیل می‌شود تا تمام این انتخاب‌ها را سازگار كند. این ساختار اولیه، طرح حمله را پیشنهاد می‌كند: چه كسانی انتخاب می‌كنند؟ با چه قیودی روبه رو هستند؟ آن‌ها چگونه در تقابل با یكدیگر عمل می‌كنند؟ اگر انتخاب‌ها دوبه‌دو سازگار نباشند، چه چیزی تعدیل شود؟
    5- تعمیم مدل
    فرض كنید كه در نهایت مدل خودتان را به ساده‌ترین شكل ممكن ساختید. در این زمان احتمالاً مدل شما آن‌قدر ساده است كه جذابیت زیادی ندارد: این تنها یك مثال برای یك موقعیت خاص است. ولی اگر شما مدل خود را تا جایی كه امكان دارد ساده ساخته باشید، پس از آن‌كه بدانید چه قسمت‌های كلیدی موجب می‌شود كه مدل كار كند، اكنون راحت‌تر می‌توانید ببینید چگونه آن را تعمیم دهید.
    6- اشتباه كردن
    این مفرح‌ترین قسمت مدل‌سازی است، و می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز شود، وقتی فرم ایده واقعاً شكل بگیرد. من معمولاً در این مرحله كمی گیج می‌شوم؛ اما سعی می‌كنم از صفحه‌ی زرد زیاد دور نشوم. سرانجام اگر خوش شانس باشید، درونی‌ترین كار مدل شما خودش معلوم می‌شود، یعنی شما هسته‌ی ساده‌ی رویداد را خواهید دید و همچنین خواهید فهمید كه در واقعیت، پدیده تا چه حد كلی است.
    7- جستجوی ادبیات موضوع
    در این مرحله شما باید قضاوت بی‌طرفانه‌ای بر كار خودتان داشته باشید. با استاد راهنمایتان، همشاگردی‌ها، همسر، دوست، همسایه، حیوان خانگی و... هر كسی كه می‌تواند به شما گوش فرا دهد، صحبت كنید. سپس آن‌چه شما پیدا خواهید كرد این است: آن‌ها نظری در مورد چیزی كه شما می‌گویید، ندارند (به خصوص حیوان خانگی‌تان). بنابراین شما باید بازگردید و سعی كنید چیزی را كه درموردش صحبت می‌كنید، كشف كنید: ایده‌ی اساسی مدل شما چیست؟

8- برگزاری یك سمینار
    پس از این‌كه دوستان، بستگان، و حیوان دست‌آموزتان را تا حد مرگ خسته كردید، سمیناری بدهید. این واقعاً مرحله‌ی مهمی است؛ یعنی هرچه بیشتر بتوانید درباره‌ی كارتان صحبت كنید، مقاله‌ی نهایی‌تان بهتر خواهد شد. دلیلش این است كه صحبت كردن باعث می‌شود شما دوباره از اول شروع كنید. اگر بخواهید شنوندگان به شما گوش فرا دهند، باید ایده‌تان را واضح، مختصر و سازمان‌یافته كنید؛ همچنین تجربه‌ای كه با انجام آن كسب كردید برای نوشتن مقاله‌تان بی‌نهایت مفید است.

9- طراحی مقاله
    امروزه اغلب افراد در كامپیوتر می‌نویسند. می‌دانم كه كامپیوتر در وقت صرفه‌جویی می‌كند: این روزها من معمولاً آن‌قدر كار می‌گیرم كه اگر از كامپیوتر استفاده نمی‌كردم، از پا در می‌آمدم.
    من یك پوشه با نام papers روی كامپیوترم دارم و زمانی‌كه شروع به كار بر موضوع جدید می‌كنم، در آن پوشه یك زیرپوشه جدید می‌سازم. (مثلاً این مقاله در پوشه Papers/how-I-Work قرار دارد.) وقتی پوشه‌ای می‌سازم، یك فایل متنی ایجاد می‌كنم (با فرمت .txt) كه شامل ایده‌ی اولیه‌ام، عنوان خام، یا چنین چیزی می‌باشد.
    10- ساختار مقاله
    یك لطیفه قدیمی درباره مقالات علمی هست كه می‌گوید: تمام مقالات علمی سه قسمت دارد؛ اولین قسمتش را همه می‌فهمند، دومین قسمت آن را تنها قسمتی از خوانندگان می‌توانند بفهمند و قسمت آخر را هیچ‌كس نمی‌تواند بفهمد (یعنی ببینید چگونه خوانندگان متوجه می‌شوند كه این قسمت، بخش مهم كار است).
    اشتباه بزرگی كه این روزها نویسندگان می‌كنند، رها كردن قسمت اول مقاله (یعنی قسمتی كه همه می‌توانند بفهمند) است. درحالی‌كه مقدمه مهم‌ترین بخش مقاله است. شما باید خواننده را در اولین صفحه مجذوب كنید. همچنین اگر آن‌ها را در چند پاراگراف اول جذب نكنبد، هیچ‌كسی این مقاله را نمی‌خواند. اگر واقعاً می‌دانید مقاله شما درباره چیست، توضیح دادن آن در دو پاراگراف برای خوانندگان كار سختی نیست.
    پیشنهاد كلیدی من این است كه مقاله‌تان را مثل صحبت كردن خودتان در بیاورید، سر اصل مطلب بروید. از مثال‌ها استفاده كنید. آن را ساده كنید. به مردم بگویید كه چرا این كار پس از انجام، مهم است. قسمت‌های خسته‌كننده را در ضمیمه قرار دهید. با یك خلاصه از كاری كه به اتمام رسانده‌اید، مقاله را تمام كنید. اگر واقعاً مقاله خوبی نوشته باشید، مردم مجبور نیستند به سمینار شما گوش فرا دهند تا بفهمند چه كار كرده‌اید؛ چون آن‌ها همه چیز را در مقاله‌تان می‌خوانند.

11- چه وقت مقاله را تمام كنید؟
    هنگامی كه كار می‌كنید، زمانی می‌توانید بگویید دارید برای انتشار مقاله‌تان آماده می‌شوید، كه در سمینارها متوجه شوید كه سؤالات مردم تمام شود. (یا حداقل مردمی كه مقاله‌تان را می‌خوانند از سوال كردن دست برمی‌دارند.) اگر از من می‌پرسید، اكنون زمان نوشتن سؤالات و پاسخگویی به آن‌ها در مقاله‌تان است...
    12- نوشتن كتاب درسی
    اكثر چیزهایی كه تا این‌جا گفته شد، برای نوشتن مقالات بود. ولی فكر می‌كنم بهتر است كمی درباره‌ی سایر نوشتارهایی كه انجام داده‌ام، مانند نوشتن كتب درسی، نیز صحبت كنم.
    اولین كتاب درسی من، یعنی تحلیل اقتصاد خرد ، واقعاً برنامه‌ریزی شده نبود، بلكه تنها یك اتفاق بود. وقتی برای اولین بار حرفه‌‌ی تخصصی‌ام را در سال 1973 در دانشگاه MIT آغاز كردم، از من خواسته شد كه درس اقتصاد خرد دوره كارشناسی سال اول را تدریس كنم...
    متن كتاب درسی كارشناسی كاملاً موفق شد. همچنین كتاب كار دو یا سه برابر رقیبانش به فروش رسید (كه نشان داد هنوز برای محصول باكیفیت در كتب درسی، بازاری هست).

13- خلاصه
    گفتیم كه هر صحبتی باید یك خلاصه داشته باشد، پس تصور می‌كنم خودم هم باید از پند خودم پیروی كنم. در این‌جا نكاتی را كه برداشت كردیم، فهرست می‌كنم:
    • در دنیای اطراف به دنبال ایده بگردید، نه در مجلات.
    • اول مدل خود را تا حد ممكن آسان كنید، سپس آن را تعمیم دهید.
    • آخر از همه به سراغ ادبیات موضوع بروید، نه در ابتدا.
    • بعد از سمینار خود مقاله‌تان را مدل‌سازی كنید.
    • وقتی نظر خود را نوشتید، دست از كار بكشید.
    و اكنون نظرات من انجام شدند، پس وظیفه‌ام تمام شد. حالا بروید و مدل بسازید!

درصورت علاقه، متن کامل مقاله ترجمه شده را از

دریافت کنید.

• با تشکر با تشکر x 2
    بارگذاری...